Kaymakamlık
Yazı İşleri Md.
Cum. Bş.Savcılığı
Adliye Yazı İşleri Md.
Belediye Başkanlığı
Ptt Müdürlüğü
Vergi Dairesi
Mal Müdürlüğü
Müftülük
Noter


Emniyet Müdürlüğü
Polis İmdat
Jandarma Kom.
Askerlik Şubesi
Çarşı Karakolu
Bağlar Karakolu

Devlet Hastanesi
1 Nolu Sağlık Ocağı
2 Nolu Sağlık Ocağı
3 Nolu Salık Ocağı


Belediye İtfaiye
Yangın İhbar
Tek İşletme Md.
Alo Trafik


712 11 80
712 6 288
712 11 72
712 11 71
712 41 14
712 87 93
712 12 06
712 11 75
712 11 96
712 61 57


712 12 22
155
156
712 11 98
712 12 23
712 12 34

712 11 87
712 11 94
712 28 52
725 35 23


712 12 52
110
712 12 44
154

 
Mozilla Firefox kullanın.Resimler için.
                    Girişi
Hakkımızda ....
Safranbolu Son Söz İnternet Haberciliği
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
KATEGORİLER
HABER ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
ULUSAL GAZETELER
EDİTÖR
ONLİNE RADYO
ÖNEMLİ LİNKLER
Karabükte Hava Durumu
SAFRANBOLU'DA ÖNEMLİ TELEFONLAR
 
www.safranboludasonsoz.com
 
 
KÖŞE YAZARLARIMIZ
 
 
Merhum Av.Hulusi Yazıcıoğlu ile Nostalji
Necati
Keskin
Sizlerle
 
Tasarım&Programlama&Hosting
Kural Bilgisayar Web Hizmetleri Ltd. Şti.
İnönü Mh.Kirişci Sk.No:5/B Safranbolu
0 370 712 30 86
www.kuralbilgisayar.com

 
Atılay Ulucan Sizlerle
Demir yolu tekeri üretimi 2023 yılına kadar 45-50 bin adete çıkacak

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından bu yıl 10-12 Ekim tarihleri arasında dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu’nda raylı sistemler alanında ulusal ve uluslararası bilimsel ve teknolojik gelişmeler, üretim, güvenlik, test ve standartlar gibi konular tartışılıyor.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyuma Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Kardemir AŞ Genel Müdürü Ercüment Ünal,  Genel Sekreter Lütfü Köm ile ülkemizden ve farklı ülkelerin üniversitelerinden çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

Doç. Dr. İsmail Esen

Programın açış konuşmasını yapan Sempozyum Organizasyon Komitesi Başkanı Doç. Dr. İsmail Esen, 2002 yılında başlayan yeni bir anlayışla diğer alanlarda olduğu gibi raylı sistemler alanında gelişmeler olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“İlk olarak klasik trenler hızlandırılmaya başlandı. Günümüzde bazı iller arasında YHT denilen saatte 250 kilometre hız yapan trenlerimiz çalışmakta. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir illeri olmak üzere pek çok ilde metro ve hafif raylı sistemler aktif olarak işletilmektedir. Özellikle yerli ray üretimi yapan Kardemir AŞ, tekerlek üretimi tesisini de deneme üretimi aşamasına getirmiş bulunmakta. Karabük Üniversitesi de bu alandaki nitelikli eleman ihtiyacına yönelik Raylı Sistemler Mühendisliği’ni 2010 yılında kurmuş ve eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Sempozyum süresince çağrılı bildiriler 13 adet, bilimsel bildiriler 80 adet ve standardizasyon sertifikasyon ve test konulu panel ile katılımcılarımıza değerli bilgiler aktarılacaktır.”

Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal: Raylı sistemler pazarında her yıl yaklaşık yüzde 2,6 oranında yıllık büyüme gerçekleşiyor

Kardemir A.Ş. Genel Müdürü Ercüment Ünal etkinliğin açılışında “Kardemir ve Raylı Sistemler” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Kardemir’in tarihçesi hakkında bilgi veren Ünal, 2017 yılında Kardemir’in Türkiye’nin en büyük 24. sanayi kuruluşu olduğunu belirtti.

Raylı sistemler pazarında her yıl yaklaşık yüzde 2,6 oranında yıllık büyüme gerçekleştiğini söyleyen Ünal, “Dünyada bu sektörün en büyük ölçekli firması olan Çin’in CRRC firması yıllık geliri 29 milyar Euro’dan fazladır. Ülkemizde raylı sistemlerin pazar büyüklüğü mevcut ve devam eden yatırımlar kapsamında sürekli artmakta olup 2013-2017 yılları arasında sadece raylı sistemlere ayrılan kamu bütçesi 71 milyar Türk lirası olmuştur.” diye konuştu.

“Türkiye’yi yeniden inşa ediyoruz”

Kardemir’in Türkiye’nin ilk Türk demirini üreten ve ray üretiminde Türkiye’nin tek milli markası olduğunu belirten Ünal, “Türkiye’nin mevcut demir yolu ağı 12 bin 532 kilometredir. 2023 planımıza baktığımızda demir yolu ağımızın 25 bin kilometreye çıkarılması hedefleniyor. Raylı sistemlerde özellikle Kardemir rayının da kullanıldığı ağın 2 misline çıkması hedeflendiği yerde. Bunu üstünde hareket eden araçlar ve burada kurulacak sinyalizasyon sistemini dikkate alırsak Türkiye’yi bir kez daha inşa ediyoruz demektir. İnşa edilmesi planlanan projelerin 7 bin 589 kilometresi proje ve ihale aşamasında, 2 bin 650 kilometrelik ise yeni bir ağ ilavemiz olacak. Krizden etkilenmeyen bir sektör. 7 bin 589 kilometre dediğimiz kısımda, biz bu ray siparişlerini de Nisan ayında aldık. Nisan ayında bizim gelecek sene Nisan’a kadar bir yıllık siparişimiz belliydi. Dolayısıyla sektörde, piyasalarda, dövizde ne olursa olsun hiçbir şekilde etkilenmeyen bir sektör var. Çünkü gelişmiş ülkelere baktığımız zaman artık kamyonla taşımacılığın azaldığı yerde hükumetimiz de ilgili önlemlerini alarak, yani ben şunu diyorum ‘Türkiye’yi yeniden inşa etmek’ kararını zaten almış.” dedi.

Kardemir’in ülkemizin tek ray üretici olduğunun altını çizen Ünal, “TÜBİTAK ve üniversite sanayi iş birliğiyle ray haddehanemizde yeni bir yatırım gerçekleşmiş ve 2017 yılında rayın kullanım ömrünü artıran sertleştirme tesisi devreye alındı. Bu yatırım ray ihraç pazarlarında şirketimizin rekabet gücünü artırmış hem de TCDD’nin ithal ettiği mantarı sertleştirilmiş rayları da şirketimizden temin edebilmesine imkan sağlamıştır. Ülkemizin raylı sistem araçlarında mevcut ve devam eden yatırımlarda göz önünde bulundurularak özellikle yük vagonu ve metro, tramvay, hafif raylı sistem araçlarına ihtiyacı bulunmaktadır.” diye konuştu.

“İhracat ağırlıklı bir demir yolu teker üretimi yapacağız”

Ünal,  demir yolu tekerleği üretim sisteminde de denemeler yapıldığını ifade ederek “Raylı sistemler hükumetimizin de önem verdiği bir konu. Başlangıcımız yük vagonu olacak şekilde biz demir yolu teker üretim tesisini 24 Eylül gibi ilk denememizi yaptık. 200 bin adet demir yolu teker üretimini yapacak bir tesisimiz var. Yaklaşık şu anki ihtiyacımız 25-30 bin adetlerde ancak 2023 planında 45-50 bin adete kadar çıkacak. Bu demek ki ihracat ağırlıklı bir demir yolu teker üretimi yapacağız. Tamamı ithal edilen demir yolu tekerlerini yerli olarak karşılamanın yanı sıra Kardemir’in ihraç pazarlarındaki gücünü artıracaktır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise konuşmasında gelenekselleşen Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu iki yılda bir gerçekleştiğini ve ilkini 2012 yılında düzenlediklerini aktardı. Rektör Polat “Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü, Türkiye’de ilk ve tek Karabük Üniversitesinde mevcut. Biz Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nü sadece Karabük Üniversitesinde yetiştirmek ve en güzel hale dönüştürmek istiyoruz. Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü mezunu öğrencilerimizin farklı alanlarında çalıştığını görmek bizim için gurur verici bir olay. Raylı Sistemler Mühendisliği yerine oturdukça daha da aranan mezunlar yetiştirmeye devam edeceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.


Açılış konuşmalarının ardından Gebze Teknik Üniversite Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rafig Mehdiyev, “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ile Canlandırılan Tarihi İpek Yolunun Güzergahlarında Çalışacak Lokomotif ve Gemiler için Milli Marka TÜLOMSAŞ Ağır Dizel Motorların Geliştirilmesi” konulu sunum gerçekleştirdi.

Üç gün sürecek sempozyumun ilk günü, ”Sertifikasyon, Standardizasyon ve Test” paneliyle tamamlanacak.
0 Yorum
sonsoz 11 10 2018 tarihinde ekledi.
İsminiz:
E-Posta: (Opsiyonel)
Sembol: smilewinkwassattonguelaughingsadangrycrying

| Beni Unut
Content Management Powered by CuteNews
Safranbolu Son Söz
İnternet Haberciliği