Kaymakamlık
Yazı İşleri Md.
Cum. Bş.Savcılığı
Adliye Yazı İşleri Md.
Belediye Başkanlığı
Ptt Müdürlüğü
Vergi Dairesi
Mal Müdürlüğü
Müftülük
Noter


Emniyet Müdürlüğü
Polis İmdat
Jandarma Kom.
Askerlik Şubesi
Çarşı Karakolu
Bağlar Karakolu

Devlet Hastanesi
1 Nolu Sağlık Ocağı
2 Nolu Sağlık Ocağı
3 Nolu Salık Ocağı


Belediye İtfaiye
Yangın İhbar
Tek İşletme Md.
Alo Trafik


712 11 80
712 6 288
712 11 72
712 11 71
712 41 14
712 87 93
712 12 06
712 11 75
712 11 96
712 61 57


712 12 22
155
156
712 11 98
712 12 23
712 12 34

712 11 87
712 11 94
712 28 52
725 35 23


712 12 52
110
712 12 44
154

 
Mozilla Firefox kullanın.Resimler için.
                    Girişi
Hakkımızda ....
Safranbolu Son Söz İnternet Haberciliği
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
KATEGORİLER
HABER ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
ULUSAL GAZETELER
EDİTÖR
ONLİNE RADYO
ÖNEMLİ LİNKLER
Karabükte Hava Durumu
SAFRANBOLU'DA ÖNEMLİ TELEFONLAR
 
www.safranboludasonsoz.com
 
 
KÖŞE YAZARLARIMIZ
 
 
Merhum Av.Hulusi Yazıcıoğlu ile Nostalji
Necati
Keskin
Sizlerle
 
Tasarım&Programlama&Hosting
Kural Bilgisayar Web Hizmetleri Ltd. Şti.
İnönü Mh.Kirişci Sk.No:5/B Safranbolu
0 370 712 30 86
www.kuralbilgisayar.com

 
Atılay Ulucan Sizlerle
Ey Âdemoğlu..

O kapıyı arala ki, Rabbine kavuşasm. Düşün ve hatırla, bu imtihan dünyasına neden gel­diğini, burasının bir gölge yurdu olduğunu hatırla. Öteler dünyasında, kabirde, mahşer­de, mizanda, sıratta, nice hesabın görüleceği yerlerde milyonlarca sene hesap vereceğini hatırla. Yaratanını unutup da onun kullarına kulluk ettiğini hatırla. Rabbinin onca verdiği nimete karşılık ona arkanı döndüğünü hatır­la. Hakk'm yanında durmak varken neden halkın yanında olduğunu hatırla.

 

Âlemde sadece Yüce Yaratıcı vardır. Sen, Yaratıcı'nın yanında olursan onun kulu olur­sun, halkın yanında olursan onların kulu olursun. Kalbinle çölleri, sahraları aşmadık­ça ve sırrınla bütün her şeyden ayrılmadıkça sana söylenecek bir söz yoktur.

 

Oğlum! Dua ağını at ve Allah'ın rızasına dön. Kalbin itiraz edip dururken dilinle duâ etme. Kıyamet gününde insan dünyada iken yaptığı hayır ve şer işleri hatırlayacaktır. Orada pişmanlığın da, yaptıklarını hatırla­manın da bir faydası yoktur. Önemli olan, yapılması gereken şeyi ölmeden önce, daha şimdiden hatırlamaktır. Hasat mevsiminde ekin ekmeyi ve tohum saçmayı düşünmek neye yarar.

Hz. Peygamber (s.a.v.) " Dünya ahretin tarlasıdır" buyurmuştur. Her kim iyilik ekerse diğer insanların imrenerek bakacağı mükâfatlar biçer. Kim de kötülük ekerse piş­manlık biçer. Sana ölüm gelince uyanırsın ama o zaman uyanmanın bir anlamı yok­tur. Allah'ım bizi, senden gafil olan ve seni bilmeyenlerin uykusundan uyandır. Âmin." (Abdülkâdir-i Geylânî, el-Fethu'r- Rabbani, çev. Osman Güman, s.s.32-33)

 

Ey can kafesinde ölü ruhlarını gezdirenler, mana ruhlarına estağfurullah serumunu takamayanlar, hep cennetten dem vurup da cehennemden hiç söz etmeyenler, hiç ölme- yecekmiş gibi zevk u sefaya dalanlar, ölme­den önce ölmeli, seni yaratan Rabbine dön­melisin! Öyle ki kabre konup başın tahtaya vurduğu vakit "eyvah" demeyesin. Ölümü çokça hatırla ve an. O ibret alanlar için en gü­zel örnektir. Böylece Rabbine yakınlığın artar da kalbine ondan başkasının sevgisini koya­maz olursun. Yaptığın işlerde onun rızasını gözetirsin.

 20141109__6407739520

Ölümü hatırından çıkarmamalı, sıkıntılara katlanmalı ve bütün hallerinde Allah'a mü­tevekkil olmalısın. Bu üç özelliğe tam sa­hip olabildiğin anda hakiki mülkün sahibi olursun. Ölümü hatırlamak dünyaya rağ­beti söndürür, sabrederek Rabbinden iste­diğin şeylere erersin, tevekkül ile de her şey kalbinden çıkar ve sen Rabbine bağlanırsın. Dünya, âhiret ve Mevlâ dışındaki her şey senden uzaklaşır. Her yönden huzura erer, her taraftan himayede olursun. Mevlân seni bütün yönlerinden korur, kimse sana yak­laşmak için bir yol bulamaz. Seni korumak için bütün yönlere set çeker, bütün kapıları kapatır. Allah (c.c.) böyle kulları hakkında "Benim kullarıma karşı senin yapabileceğin herhangi bir şey yoktur" buyuruyor. Amel­lerinde gösteriş yapmayan, ihlâslı ve iman sahibi kimselere şeytan ne yapabilir ki! İşin başında değil, sonunda konuşulur.

 

Başlangıç baştan ayağa dilsizlik, bitiş ise tamamen konuşmadır. Ihlâslı kimsenin mül­kü kalbinde, sultam sırrındadır ve o, görü- mirdekine değer vermez. Hem bâtın, hem de zahir mülküne sahip olanları ise çok azdır.

Abdülkâdir-i Geylânî, el-Fethu'r- Rabbani, çev. Osman Güman, s.s.34.)

Ev gafil insan! Hem Müslüman olduğunu söylüyor, hem de Allah'ın koyduğu hü­kümlere muhalefet ediyorsun. Yaptığın amellerin muhasebesini Allah'ın kitabında, Resûlullah(s.a.v.)'in sünnetinde,' ashabın içti­hadında değil kendi nefsinin arzularında arı­yorsun. Bu yaptığın ahmaklık değil de nedir? Sen kimi kandırıyorsun, Allah'ı mı? Ne za­man gözün açılacak? Başına o cehennem to­puzlarını yediğin zaman mı gerçeği görecek­sin? Ya orada acıkıp su istediğinde o kaynar irinler sana içirildiğinde, dünyada iken helal haram demeden yediğini düşünebilecek mi­sin? O zamanda can yakıcı azaptan seni kim kurtaracak? Allah'ın rızasını hiçe sayarak kulluk ettiğin kullar mı? Şu kısacık dünya hayatını nefsine uyarak heba etmeye değer mi? İstemez misin cennette Cemâlullah'ı, Resûllullah (s.a.v.)'i, Ashâb-ı Kirâm'ı, veliyullahı... Onların yanında emin olmak var­ken nedir seni can yakıcı azaba çeken?

 

Yazık sana! Allah'ı sevdiğini iddia ediyor­sun. Bilmez misin ki sevginin şartlan vardır. Onu sevmenin şartları kendin ve başkaları hakkında onun tasarruflarından hoşnut ol­man, O'ndan başkasıyla huzur bulamaman, O'na yaklaşıp, O'ndan kaçmamandır. Allah sevgisi bir kulun kalbine yerleşince O'na ya­kınlık duyar ve kendini O'ndan alıkoyan her şeyden kaçar.

 

Vazgeç bu yalancı davadan. Bu iş, yalan do­lanla, yapmacık davranışlarla, münafıklıkla ve kuru kuruya istemekle olmaz. Tevbe et ve tövbende sebat kıl. Önemli olan tevbe etmek değil, tevbe de sebatlı olmaktır. Önemli olan fidan ekmek değil, o fidanın kök salması, dallanıp budaklanması, meyve vermesidir. Sizin için, Hakk'a teslim olmaktan başka deva bilmiyorum. Sizin için bir şeyin olma­sına hükmettiği zaman ürküp ondan kaçma­yın, o konuda onunla takışmayın ve O'nu başkalarına şikâyet etmeyin. Çünkü bu, sizin sıkıntınızı artırır. Aksine sessiz kalıp hiçbir şey söylemeyin. Onun huzurunda sebat edin ve Rabbinizin sizin için ne yaptığına bakın. Böyle yaparsanız onun verdiği sıkıntıyı kal­dırdığına sevinirsiniz.

Allah'ım bizi kendi tarafında ve seninle bera­ber kıl. Dünyada ve ahirette bize güzellikler ihsan eyle. Bizi cehennem azabından koru.( Abdülkâdir-i Geylânî, el-Fethu'r- Rabbani, çev. Osman Güman, s.s.36.)

 

Kaynaklar:

• Abdülkâdir Geylânî, el-Fethu'r-Rabbani (Âlemlerin Anahtarı),çeviren, Osman Güman, istanbul: Gelenek Yayınları, 2013, s.s.32-36. Seyyide dergisi

0 Yorum
noter2007 05 12 2014 tarihinde ekledi.
İsminiz:
E-Posta: (Opsiyonel)
Sembol: smilewinkwassattonguelaughingsadangrycrying

| Beni Unut
Content Management Powered by CuteNews
Safranbolu Son Söz
İnternet Haberciliği