Kaymakamlık
Yazı İşleri Md.
Cum. Bş.Savcılığı
Adliye Yazı İşleri Md.
Belediye Başkanlığı
Ptt Müdürlüğü
Vergi Dairesi
Mal Müdürlüğü
Müftülük
Noter


Emniyet Müdürlüğü
Polis İmdat
Jandarma Kom.
Askerlik Şubesi
Çarşı Karakolu
Bağlar Karakolu

Devlet Hastanesi
1 Nolu Sağlık Ocağı
2 Nolu Sağlık Ocağı
3 Nolu Salık Ocağı


Belediye İtfaiye
Yangın İhbar
Tek İşletme Md.
Alo Trafik


712 11 80
712 6 288
712 11 72
712 11 71
712 41 14
712 87 93
712 12 06
712 11 75
712 11 96
712 61 57


712 12 22
155
156
712 11 98
712 12 23
712 12 34

712 11 87
712 11 94
712 28 52
725 35 23


712 12 52
110
712 12 44
154

 
Mozilla Firefox kullanın.Resimler için.
                    Girişi
Hakkımızda ....
Safranbolu Son Söz İnternet Haberciliği
© 2007 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
KATEGORİLER
HABER ARA
PİYASALAR
HAVA DURUMU
ULUSAL GAZETELER
EDİTÖR
ONLİNE RADYO
ÖNEMLİ LİNKLER
Karabükte Hava Durumu
SAFRANBOLU'DA ÖNEMLİ TELEFONLAR
 
www.safranboludasonsoz.com
 
 
KÖŞE YAZARLARIMIZ
 
 
Merhum Av.Hulusi Yazıcıoğlu ile Nostalji
Necati
Keskin
Sizlerle
 
Tasarım&Programlama&Hosting
Kural Bilgisayar Web Hizmetleri Ltd. Şti.
İnönü Mh.Kirişci Sk.No:5/B Safranbolu
0 370 712 30 86
www.kuralbilgisayar.com

 
Atılay Ulucan Sizlerle
MAHALLE BAKKALLARI

                        MAHALLE BAKKALLARI

 

Bu günlerde yavaş yavaş hayatımızdan çıkan  Mahalle   Bakkalları hakkında yazı yazmak, veya onların sorunlarına eğilmek bu güne kadar kimsenin umurunda olmadığı gibi bir çoğu da ekonomik gelişmeye kurban gittiler, kapitalizmin çarkları onları da öğüttü. Sayıları günden güne azalsa bile  mahalle bakkalları bir semboldür. Onlar hala köylerin, şehirde mahalle aralarının ve dar sokakların güvenli bekçileri  ve önemli unsurlarıdır. 

           Banka kartlarının ne olduğunu dahi bilmediğimiz  dönemde bizim  aile yapımızı, geçim endeksimize veresiye defteri kavramı bakkallar ile hayatımıza girmişti. Çoğu zaman ay sonunu zor getiren memur ve işçiler, bir ay boyunca aldıklarını o veresiye defterine yazdırırlar, sonra da ay sonunda maaş alınca ödeme yaparlardı...

           Geniş bir kültürü ifade eden tarihsel olaylara tanık mekanlardır mahalle bakkalları, Rahmetle babamın 40 yıllık mesleği olmasından ötürü çocukluğum bu mekanlarda geçmiş olmasından mütevellit buralara sıradan bir iş yeri gibi bakmak hata olur kanısındayım.  Çünkü buralarda bulunan bakkallar mahallenin bekçileri, herkesin arkadaşı, sırdaşı, yoldaşı,  ve dostudur, hatta o mahallenin namusudur..

           Aslında mahalle bakkallarına hiçbir alışveriş merkezleri rakip değillerdir, veya onların alternatifi de mahalle bakkalları değildir. Ayrıdır onların özellikleri, mahallede olup bitenlerden haberdardır. Çevrede onu tanımayan yoktur, her zaman  ayaküstü sohbetler  ile dükkan içerisinde özel tanıdıklarına ispirtolu ocakta kahve ikramları unutulmaz anılardır…

           Babam küçükken İstanbul’a 16 yaşında  gitmiş 1943 yılında İstanbul’dan geldiğinde Korgun’a bakkal açmayı düşünmüş, ilk bir yıl kahve çalıştırmış daha sonra Kanaat Bakkaliyesi adı altında vefat ettiği 1975 yılına kadar Korgun büyük camii yanı başında Bakkal olarak meslek sayılırsa mesleğini icra ettirmişti. Orada kırk yıllık müşteri beklemenin verdiği sıkıntı ile arada sırada bana, beni bulamaz ise tanıdık köylümüzden birisine bakkalını emanet edip “Tuvalete gidiyorum” diyerek akşama kadar kahveden gelmediği çok olmuştu. Hatta Rahmetli Kınacı Osman amca bana şaka yollu sitem ederek “ya oğlum baban tuvalete düştü galiba öğleye yakın gitti ama ikindi oldu, kaç saattir gelmedi şuna bir bak” diye söylendiği, fakat babamın da kahvede olduğunu bilirdi. Onun için babamın bakkalında bakkallık yapan baba dostları, Kınacı Osman amca, Keyfi Ömer amca, Demircevinin Mehmet amca, Kurbanlıkgilin Ali amca, ve en çok ta Kayınpederimin babası Mesutgilin İsmail Ünlü (İsmail Çavuş) tu,

         Bakkal dükkanı ile pek çok anılarım olmuştu.. Hiç unutamadığım bir olayı nakletmek istiyorum Rahmetli babam İstanbul’dan çeşitli yiyecek  giyecek eşyaları da getirip satardı. Yine İstanbul’a böyle eşyalar  getirmeye gittiğinde. Eski Belediye binasının arka ve bitişik kısmında Jandarma Karakol binası mevcuttu. Evimize kadar gelen Jandarma anneme TBMM meclisinde Çankırı milletvekili ve meclis Başkan vekili Nurettin Ok’un telefonla babamı aradığını söylediler o yıllarda telefon sadece Jandarma Karakolunda buluyordu Tabii annem konuyu bilmediğinden Karakol gibi yerlere de alışık olmadığından gitmek istemedi. Jandarma beni götürdü karakola, yaşım da 14 veya 15 ilk defa telefonla görüşme yapacağımdan çok heyecanlanmıştım. Telefon başında tahminen yarım saat kadar bekledikten sonra Jandarma bana telefonu vererek ilk defa Nurettin beyle orada telefonla “buyurun efendim ben oğlu Necati” dedim.ve babamın İstanbul’da olduğunu anlattım. Rahmetli Nurettin Ok bey telefonda bana “Çankırı’da Demirciler size 10 ton  kesme ve toz şeker gönderecekler, deponuzu yerleştirin” dedi. Yalnız Çankırı’da Demirciler  toptan şeker ticareti yapan kimselerdi, rahmetli annemin eli ayağı tutuştu. bize o gece  saat gece 10-11 gibi,  Büyük bir kamyonla  10 (On)  ton şeker gönderdiler.  Bakkal dükkanımız 4 x 4 ebadında olduğundan  şekerleri yakın komşuların evlerine göndermekten başka çare yok.. Boşaltma işini  hemen Rahmetler olsun Kuşoğilin Satılmış abim, Ammeciğilin İsmail abimiz Vızvızgilin Abdülkadir abimiz, Avcı Ahmet amcamız ile bazı komşularımızın desteği ile  tanıdık evlere taksimi yapılım dedik, Mesela; Atıyorum Kavas Amca’nın evine 15 çuval, Tellalcı Hüseyin amcanın evine 15 çuval, Maraz İsmail amcanın evine 10 çuval, Kınacıgilin Osman amcanın  evine 20 çuval, Avcı Ahmet’in evine 20 çuval, Kurbanlıkgilin Hüseyin amcanın evine 10 çuval, Pallüşgilin Kerime teyzenin evine 20 çuval, diye yakınlarımızın evlerine sabaha kadar tahminen 150 torba şeker’i boşalttık ve işi bitirdik.                  

            Bir hafta sonra babamız İstanbul’dan geldi. Durumu anlattık memnun oldu Fakat! kimlere ne verdiğimizin listesini yapmadık. Rahmetli babam “Merak etmeyin kimde kaç çuval şeker var ise hepsi getirir” Bildiklerimizi deftere kaydettik Bakkalda şeker bitince git şuradan 4 çuval şekeri getir., şuradan 3 çuvalı getir derken tabii liste olmadığı için nereye ne verdiğimiz bilmediğimizden unuttuklarımız da olmuş aradan yıllar geçti, mahalleli  babama gelip “Ya Osman ağa, dene bulgur koyacak yerim daraldı, 7-8 yıldır idare ediyoruz bizde 4 çuval çekerin var al artık çuvalları”, dediğinde babam sanki bedava bulmuş gibi sevindi rahmetli çünkü inanmıştı

            Biraz uzun oldu ama bu anımı niçin anlattım,

            Çünkü Bu yazımı okuyanlara Korgun’umuzun mütevazi doğruluk ve dürüstlük sembolü insanlarının her zaman bulunduğunu bildirmek için..          

           Yani Mahalle de bakkal olmak o mahallenin veya o çevrenin gözüdür, kulağıdır, Sabah erkenden bakkal açılır. Alınan mala “bunun parası nerede” diye sormaz  varsa müşteride para verir, yoksa bakkal defterinin bir sayfasına ilave edilir, “Veresiye verilmez” gibi tabelaları asla göremezsiniz,

             Bakkallar sadece mal satan insanlar olmayıp, her zaman nakit sahibi olduğundan dara düşen mahallenin en yakın para babasıdır onlar, gün gelir bütün mahallenin dertlerine ortak olur, Fakirlerin yoksulların dostudur. Aç kalmış insanların  lokantasıdır onlar. hasta olanların derdini dinler gün gelir okumayan haylaz çocuğundan evindeki aşından, tarlasındaki ekininden, bahçesindeki meyve ve sebzesinden, kaldırdığı hasattan, yani varlıktan yokluktan dert yananları dinler. Yani mahallenin dert babasıdır mahalle bakkalları.

              Mahalle bakkallarının uyguladığı veresiye sistemi, insanlara güvenin ve itimadın sağlıklı yürütüldüğü bir sistemdir. Dürüstlüğün sembolüdür, kimin ne kadar veresiye alabileceğini bilen insanlardır onlar.

             Korgun’da o yıllarda bakkal olarak Sağ olanlara sağlıklı uzun ömürler ve vefat edenleri rahmetle yad ediyorum O yıllarda bakkallık mesleğini icra eden Babam Osman Keskin,  Çırak dediğimiz Mustafa Kansu abimiz, Namı diğer Bismillacı  dediğimiz İsmail  Kara amcamız, ve Güdük Omar dediğimiz Rahmetli Ömer Bilgin amcamız ve Osman Göktaş abimiz ile Okul yanında dükkanı olan sonradan tekel bayii olarak çalışan Uzunaligilin Ali Ursavaş amcamız. İşte  onlar birer dürüstlük sembolü insanlardı. Şimdilerde ise ülkemizde üç kuruş fazla para kazanayım diye ayaküstü dolandırıcılık yapan bakkallar çok olduğu gibi  hakikaten başın sıkıştığında borç istenen bakkallar ise artık  yok. Çünkü günümüzde onlar da sistemin bir parçası olmuşlar.

             1970 li yıllarda toplam 350 bin mahalle ve köy bakkalları varken günümüzde bu rakam 17 bine düşmüş, artık Büyük Süpermarketlerle ve alışveriş merkezleri ile yarış edemez olup  bir ticari ahlak sahipleri, mahallenin dert ortakları yok olmaya yüz tutmuşlar.

 

             Tekrar görüşmek üzere hoşça kalın sağlıklı kalın.

 

 

                                                                                             Necati KESKİN

                                                                                              18.Kasım.2018

0 Yorum
sonsoz 20 11 2018 tarihinde ekledi.
ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM
ETİ SENİN KEMİĞİ BENİM
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 20 11 2018 tarihinde ekledi.
KURBANINIZ VAR MI?
KURBANINIZ VAR MI?
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 17 09 2018 tarihinde ekledi.
ESKİLERİ YAD ETMEK
  ESKİLERİ YAD ETMEK    


Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 09 07 2018 tarihinde ekledi.
ÜVEY ANALAR
ÜVEY ANALAR
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 09 07 2018 tarihinde ekledi.
ÇANAKKALE GAZİSİ KAMİL GÖK AMCAMIZ
ÇANAKKALE GAZİSİ KAMİL GÖK AMCAMIZ
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 13 05 2018 tarihinde ekledi.
ŞERİFE TEYZEM'DEN EMEĞE SAYGI
ŞERİFE TEYZEM'DEN EMEĞE SAYGI    
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 30 01 2018 tarihinde ekledi.
2018 YILI HAYIRLARA VESİYE OLSUN

2018 YILI HAYIRLARA VESİLE OLSUN

Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 27 12 2017 tarihinde ekledi.
NİKAHSIZ YAŞAMIN SONU OLMAZ
NİKAHSIZ YAŞAMIN SONU OLMAZ 
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 27 12 2017 tarihinde ekledi.
AHDE VEFA
AHDE VEFA
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 01 12 2017 tarihinde ekledi.
KURBANINIZ VAR MI?
KURBANINIZ VAR MI?
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 18 09 2017 tarihinde ekledi.
KAYBOLAN İNSANLIĞI ARIYORUM
KAYBOLAN İNSANLIĞI ARIYORUM
Devamını Oku • 0 Yorum
sonsoz 10 08 2017 tarihinde ekledi.

<< Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 Sonraki >>

Content Management Powered by CuteNews
Safranbolu Son Söz
İnternet Haberciliği